Město Loket

PŘESUNUTO NA 2021! Den vojenství Loket - oslavy 75. výročí osvobození a konce 2. světové války - již proběhla

termín:26.9.2020  od 09:00 do 20:00
místo:Město Loket
pořádá:Město Loket
typ akce:Kulturní akce
PŘESUNUTO NA 2021! Den vojenství Loket - oslavy 75. výročí osvobození a konce 2. světové války

Město Loket bylo osvobozeno americkou armádou - 1. pěší divizí „Big Red One“ pod velením gen. G.A. Taylora a 9. obrněnou divizí „Phantom“ pod velením T. L. Harrolda dne 7.5.1945. V hotelu U Bílého koně došlo k významnému aktu, k podepsání kapitulace části německých vojsk pod velením gen. H. Oesterkampfa.  V roce 2020 slavíme 75. výročí osvobození západní části Čech a konec 2. světové války. Projekt si klade za cíl připomenout veřejnosti důležitou událost formou vzpomínkové akce a je finančně podpořen Velvyslanectvím USA v Praze.

 

Těšit se můžete na:

Kluby vojenské historie

 

Most přes Ohři:

JTF Raiders na mostě postaví Checkpoint, který bude sloužit jako vstupní brána na náměstí, budou poskytovat návštěvníkům informace o akci, co kde lze najít a v kolik hodin. Zároveň bude připravena prezentace americké výzbroje a výstroje (stejně jako prezentují každý rok na Slavnostech Svobody v Plzni před Pattonovým muzeem). V přilehlém parku u benzíny bude pro dětské návštěvníky připravena opičí dráha a soutěže o sladkosti.

V parku bude mít také tábor klub Čeští RAFáci PhDr. Daniela Švece, který zároveň bude mít přednášku v městské knihovně na téma “Příslušníci RAF z Karlovarska”.  Postaveny budou stany s výstavou uniforem a artefaktů připomínající Československé letce a příslušníky Britského královského letectva během druhé světové války. Nově mají také expozici věnující se letectvu předválečného Československa, což se skvěle hodí k oblasti, kde město Loket nechalo vysadit lípu k 100. Výročí založení Československa.

 

Bastion s přilehlou hradbou pod pivovarem Florián:

KVH Ústí nad Labem prezentuje Britskou druhoválečnou armádu, ve které také bylo jádro Československé zahraniční armády. Klub bude mít obsazen bastion loketského opevnění s přilehlou hradbou. Skvěle využijí bastion, kde dole bude minometné postavení s různými válečnými artefakty a na ochozu kolem budou provádět návštěvníky (max. 15členná skupina o 20 minutách prohlídky). K vidění budou jak minometná postavení, tak i běžný život britského vojáka na frontě a obrněný transportér Bren Carrier, jediný pojízdný v České republice. Pro zábavu mají připravený také slavnostní pochod s povely po náměstí.

 

Náměstí - před budovou radnice a bývalé střední školy, před budovou jídelny a býv. hotelu Actus:

KVH 26 YD prezentuje druhoválečnou americkou armádu z let 1944-1945. Oproti původnímu plánu jsme po dohodě s ostatními kluby nechali náměstí čistě Americké sekci, která v roce 1945 právě osvobodila Loket. K vidění bude technika, stany a výstavy i jejich PX Shop, ve kterém prodávají repliky druhoválečného amerického spotřebního materiálu, jako jsou například zápalky nebo krabičky cigaret a další v nejvyšší kvalitě, takže si návštěvníci budou moci zakoupit i pěkný, dobový suvenýr.

 

Parkoviště pod hradem Loket:

KVH Honvéd a KVH Waldsteinia

Sektor pod hradem bude obsazen německými a maďarskými jednotkami.  KVH Waldsteinia prezentuje německý Wehrmacht a na akci postaví tábor s výstavou zbraní a výstroje. KVH Honvéd prezentuje maďarskou královskou armádu, což je u nás zcela ojedinělé. Kromě stavby tábora mají také přichystaný rozsáhlý doprovodný program od ukázky repliky protitankového děla PaK36, přes ukázky zbraní a výstroje až po ukázku klasického života a porovnání výstroje a výzbroje s německým vojákem.

 

Pavel Olšmíd na akci dopraví techniku, a to raritní automobil Schvimmwagen, Kübelwagen a motorky Zündapp KS750 a BMW R75. Tyto stroje budou umístěné ve žlutém sektoru k doplnění expozice německých jednotek. Dále dva automobily Jeep Willys, stylizované do podoby, ve které se na Sokolovsku v roce 1945 skutečně nacházely (vybavené a pomalované podle dobových snímků ze Sokolovska).

 

 

Doprovodný hudební program, inscenace příjezdu armády a kapitulace něm. vojsk, odhalení pamětní desky na hotelu U bílého koně, občerstvení, military blešák v parčíku pod hradem, prezentaceloketských skautů a přednášky v knihovně.

Sledujte web akce, který je průběžně aktualizován!

https://www.den-vojenstvi.cz/

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!

 

 

 

AKCE JE FINANČNĚ PODPOŘENA VELVYSLANECTVÍM USA v Praze. Děkujeme!

Vstup ZDARMA!

aPŘESUNUTO NA 2021! Den vojenství Loket - oslavy 75. výročí osvobození a konce 2. světové války
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj