Město Loket

Budapest Gypsy Symphony Orchestra (HUN) - již proběhla

termín:7.9.2018  od 20:00
místo:Amfiteátr Loket
pořádá:VLNY - Music agency
typ akce:Koncert
Budapest Gypsy Symphony Orchestra (HUN)

Budapest Gypsy Symphony Orchestra (HUN)
VSTUPNÉ: 1.590 Kč, 1.290 Kč, 890 Kč (sezení ve vyhrazeném sektoru)

Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra) je složen ze špičkových maďarských hudebníků. Jedinečným způsobem interpretuje díla skladatelů inspirovaných maďarskou lidovou hudbou - Johannese Brahmse, Vittoria Montiho, Pjotra Iljiče Čajkovského, Johanna Strausse staršího a Johanna Strausse mladšího. Orchestr vystupující od roku 1985 jako klasický symfonický orchestr získal Cenu maďarského kulturního dědictví a byl zapsán do Zlaté knihy a Neviditelného muzea maďarského ducha. V roce 2000 byl orchestr zapsán také do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 2014 bylo hudební těleso označované jako Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra) nebo i 100 cikánských hudebníků (100 Tagú Cigányzenekar) označeno za "hungaricum" - národní majetek uznaný maďarským parlamentem.

V roce 1984 zemřel uznávaný maďarský romský dirigent a houslista Sándor Járóka. Na jeho pohřbu se shromáždila romská muzikantská komunita, což vedlo ke vzniku unikátního orchestru. Orchestr se stal záhy světově proslulým. Náborové zkoušky v Budapešti opakovaně navštěvoval György Cziffra, maďarský romský pianista, který se později stal čestným prezidentem sdružení. László Berki, dirigent Národního maďarského státního souboru, vedl orchestr až do své smrti v říjnu 1997. Jeho zásluhou se orchestr stal souborem jen těch nejlepších hudebníků z Maďarska. Jedním z nejvýraznějších byl dlouhá léta i cimbálový virtuos Oszkár Ökrös, nejlepší hráč na tento nástroj na světě, který zemřel náhle letos v lednu. Nositelé příjmení Lakatos, Lendvai Csócsi, Boross a Berki pocházejí z tradičních dynastií maďarských romských hudebníků. V roce 1997 se dirigentem a uměleckým vedoucím souboru stal Sándor Rigó Buffó, od prosince 2005 také prezidentem orchestru. Po jeho smrti se v roce 2014 stal prezidentem orchestru Nándor Beke Farkas, který byl za svou činnost jmenován Rytířem maďarské kultury, a post vedoucího orchestru a uměleckého ředitele obsadil houslový mistr József Lendvai Csócsi.

Světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr se představí českému publiku potřetí, vzhledem k logistickým možnostem Amfiteátru Loket v omezeném složení se 65 hudebníky. Orchestr uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě.

http://www.100tagu.hu/
http://www.facebook.com/100tagu/

Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj