Město Loket

VÝSTAVA: Poe - první vydání - již proběhla

termín:8.11.2017 - 10.12.2017
místo:atrium Městské knihovny Loket
pořádá:Městská knihovna Loket
typ akce:Výstava
VÝSTAVA: Poe - první vydání

Zánik domu Usherů, Zlatý brouk, Černý kocour anebo Démon zvrácenosti, Maska rudé smrti, Jáma a kyvadlo, třeba i Vraždy v ulici Morgue, Ligeina hrobka, také Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Na slovíčko s mumií, a především nesmrtelný Havran, takový je dnes nejčastější obraz klasika světového hororu Edgara Allana Poea. Na Lokti ovšem nahlédneme do dávnějších dob, kdy tiskařskou čerň v Čechách vůbec poprvé ovládli Zlatý chrobák, Maelström, Lišaj, Černá kočka, Pád domu Usherových, Démon perversity, a třeba Studna a kyvadlo. Takto zachytila mistra jeho první česká vydání. Některá z nich se nyní zabydlí ve zdejší Městské knihovně.

 

Naše výstava se vrací zpět do období formování české literární scény. List za listem nebo snad i peruť po peruti dokumentuje, jak a kdy se Poeovým dílem v českém prostředí inspirují tvůrci od počátku romantické literatury - urození obrozenci i poskvrnění autoři krvavých románů. Racionální Poe ve své imaginaci vstupuje do tvorby Jana Nerudy, Jaroslava Vrchlického, Jakuba Arbese, Josefa Václava Sládka, rozněcuje surrealismus Vítězslava Nezvala, ovládá dekadentní vášně Jiřího Karáska ze Lvovic, zhmotní se jako postava v díle Růženy Jesenské, určí a zpečetí mystickou osudovost Emanuela z Lešehradu, dodá humoreskního šklebu u Ignáta Herrmanna či Karla Švandy ze Semčic, na struny sadismu a ukrutnosti napne v díle Josefa K. Šlejhara, zažehne zapovězené satanské pochodně Josefa Šimánka, prozáří pekelné touhy Josefa Váchala, spojujícího ve své profesi literáta s výtvarníkem, dláto s papírem. Odtud směřuje démonický Poe k radě jiných nepřehlédnutelných malířů či grafiků jako jsou Jaroslav Panuška, František Muzika, Alén Diviš, Josef Konůpek, František Kobliha, František Tichý a mnoho mnoho dalších.

 

Dominantou výstavy se stanou původní knižní vydání, které mají originální obálky nebo vazby dokumentující výjimečné postavení české knihy a dokládající svěží kondici samotného Poea uprostřed našeho specifického středoevropského prostředí, odkud se i sám Poe konkrétně inspiroval. Uvidíte exponáty zrozené z lidové kultury až po bibliofilskou úpravu. Časopisecký svět Poea doloží unikátní dobové Květy, dekadentní zřídlo Moderní revue, ale také avantgardní Devětsil, za jehož člena redakce byl Poe symbolicky zvolen. Součástí výstavy budou i vzácná vydání, zřídka kdy vídaný první tisk zásadní studie věnované Poeovi od tvůrce českého romaneta, Jakuba Arbese z roku 1871. Detailně budou přiblíženy různé verze jednotlivých vydání, od tiskařských zvláštností až po vazební varianty, včetně málo kdy zachovaných přebalů anebo jinak raritních a dnes již nedostupných exemplářů. Pokud se záměr zdaří, mělo by se v Lokti jednat o jednu z největších výstav věnovanou předválečné tvorbě Poea u nás, symbolicky plnou vůně zažloutlých listů a siluet sošných náhrobků. Tady někde nás může potkat nezdolný fosforeskující přízrak Mistra, jdoucí v průvodu temné české svity. Když mátožné ovzduší půlnoci ztěžkne... Kudy ještě dnes vykročí Ligeia, Berenice, Morella...?

 

Výstava se uskutečňuje za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky. Vstup zdarma!

Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj