Město Loket

Jazyk, písmo a tradiční kniha v Tibetu - již proběhla

termín:8.3.2017 - 9.4.2017
místo:atrium Městské knihovny Loket
pořádá:Městská knihovna Loket
typ akce:Autorské čtení
Jazyk, písmo a tradiční kniha v Tibetu

Tibetština je jazyk tibetsko-barmské větve čínsko-tibetské jazykové rodiny, avšak jako vzor pro vytvoření tibetské abecedy a písma byl v 7. století využit indoevropský předchůdce dnešních severoindických jazyků. S šířením buddhismu do Tibetu vznikaly překlady textů buddhistického kánonu a rozvíjela se vlastní komentářová a jiná literatura.

Kláštery byly středisky vzdělanosti, při nich fungovaly dílny, kde se texty opisovaly, a později rozsáhlé tiskárny s knihovnami ručně vyřezávaných dřevěných matric s jednotlivými stránkami textu. Tyto xylografické tisky se v klášterech tradiční technikou tisknou dodnes. 

Výstava seznámí návštěvníky s vývojem jazyka, písma, knihy a různých typů tisků v tibetské kulturní oblasti. Představí autentické artefakty – dřevěné řezané matrice, které se používají k tisku textů, manter, modlitebních praporků, ochranných symbolů apod., ukáže tradiční tibetskou knihu v různých podobách a klášterní knihovny, ale i moderní knihu od učebnic až po beletrii či kreslenou formu komiksu jak přímo z Tibetské autonomní oblasti v Číně, tak z exilových komunit v Indii a Nepálu.

Atmosféru Tibetu pomohou vytvořit také thangky - tradiční malby s buddhistickými motivy a doprovodné fotografie.

Techniku tisku a sypání mandal z barevného písku si malí i dospělí návštěvníci mohou vyzkoušet  na výtvarné dílně 8. dubna 2017.

Výstavu připravila PhDr. Zuzana Ondomišiová, Potala, o. p. s.

Výstava se uskuteční za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky.

Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj